Zero Waste je životní styl, který má za cíl redukovat tvorbu odpadů, spalování odpadů nebo jakékoliv skladování odpadů. Česky můžeme Zero Waste přeložit na Život bez odpadů. Filosofie Zero Waste je postavena na opětovném používání již použitých věcí, což má za následek úsporu odpadu z koupě a výroby nových věcí.

Pokud se podíváme na mezinárodní definici Mezinárodní aliance pro život bez odpadů (Zero Waste International Alliance (ZWIA)), tak ta popisuje život bez odpadů následujícím stylem:

Jako Zero Waste označujeme etický, ekonomický, efektivní a vizionářský cíl, který směřuje lidi ke změně jejich životního stylu a postupů tak, aby napodobili udržitelné přírodní cykly, kde jsou všechny materiály a výrobky navrženy tak, aby mohly být použity znovu.

Zero Waste (nulový odpad) znamená návrh a používání výrobků a procesů takovým způsobem, aby se systematicky snižoval objem a toxicita odpadů a materiálů, šetřily a obnovovaly všechny zdroje a nedocházelo k jejich spalování či jinému úbytku. 

Pokud budou dodržována pravidla Zero Waste, dojde k odstranění veškerých úniků škodlivin do půdyvody nebo vzduchu, které by ohrožovalo zdraví planety, lidí, zvířat nebo rostlin.

Tak jako u všech důležitých aktivit je i u Zero Waste konceptu životního stylu důležitá prevence. Prevence vzniku odpadu je klíčem pro efektivní naplnění Zero Waste životního stylu. Zde dáváme lidem za příklad zdraví. Ideálně je se snažit o maximální prevenci zdraví – mít pohyb, stravovat se kvalitně, mít dostatek odpočinku, být v psychické pohodě, jelikož poté nemusíte řešit daleko horší následky nemocí, které většinou vzniknou, pokud se nedostatečně dobře věnujeme prevenci o své zdraví. U Zero Waste to není jiné, pokud budeme každý víkend nakupovat jako šílení, těžko potom budeme zachraňovat kilogramy odpadu v domácnosti tím, že si koupíme znovu použitelný kelímek na kávu.

Cílem je dostat se do místa, kdy nebudeme produkovat žádný odpad a veškeré naše výrobky budou používány stále dokola. Ano, jsme si vědomi, že tato teorie je zatím nereálná, ale nikdy neříkejme nikdy. Teorie Zero Waste nemá tvrdý cíl, které je třeba dosáhnout, teorie Zero Waste je nikdy nekončící proces, který se stále opakuje dokola. Je to cesta každého z nás.

Aktivisté v této problematice kladou velký důraz na zásah do legislativy nebo alespoň pro nějaká regulativní opatření, která by byla schopna “nakázat” firmám, že jejich výroba musí být ekologická a musí začít redukovat množství obalů okolo těchto výrobků a zároveň je nutné začít pracovat v rámci odpadového hospodářství na jeho redukci. Poté by mělo dojít ke snížení nákladů na výrobu z důvodu úspory surovin.

Aby to nebyla jenom teorie, Zero Waste má své zásady, které nám ulehčují praktické využití Zero Waste konceptu v dennodenním životě.

Zásady života bez odpadů

Existují zásady, kterými se řídí lidé, kteří preferují život Zero Waste. Je to pět kroků, které každému z nás pomohou lépe se srovnat s tím, co dělat a co nedělat. Nebo nám také pomohou, pokud se nebudeme moct rozhodnout, zdali si koupit nové tričko, novou pohovku, nebo nové nádobí do kuchyně. 

Tyto zásady pocházejí od autorky Bea Johnson, která vydala svou knihu Domácnost bez odpadu. Pokud se těmito tipy bude řídit celá domácnost, máte vyhráno, žijete Zero Waste!

Tyto zásady vycházejí z anglické poučky 5 R pro Zero Waste. Tedy 5 principů, které všechny v angličtině začínají na písmenko R. Rádi tuto pomůcku používáme i na našem Instagramu, jelikož je to jednoduše zapamatovatelné. Mimochodem, pokud nevíte, že na našem Instagramu tvoříme zajímavý obsah, každý den, skočte se tam mrknout. =) Link zde.

  1. Zamítnout (to, co nepotřebujeme) – refuse
  2. Zredukovat (to, co potřebujeme a nemůžeme zamítnout) – reduce
  3. Zužitkovat (to, co spotřebováváme a nemůžeme zamítnout nebo zredukovat) – reuse
  4. Zrecyklovat (to, co nelze zamítnout, zredukovat, nebo zužitkovat) – recycle
  5. Zkompostovat (zbytek) – rot
Pokud se budeme všichni držet těchto 5 R, svět nám za 50 let poděkuje

Zamítnout

Tento krok vnímáme jako nejzásadnější krok ze všech. Zároveň se ale jedná o nejtěžší krok. Proč? Tento krok se bude odehrávat v naší hlavě, bude třeba pozměnit naše myšlení a začít pracovat s našimi emocemi. Budeme se muset naučit říkat NE, nejenom dalším lidem, ale také svým emocím. Zásadní otázkou, kterou se naučíme si pokládat pokaždé, když budeme stát před rozhodnutím si něco koupit bude: “skutečně potřebuji tuto věc vlastnit?”. Dalším rozhodnutím bude, zdali dáme přednost alternativním výrobkům místo výrobků, které zařazujeme do kategorie jednorázových plastů – plastové příbory, plastová brčka, papírové ubrousky a kapesníky. 

Zredukovat

Pokud něco potřebujeme a nemohli jsme to zamítnout, je třeba se snažit dané věci alespoň zredukovat. Potřebujeme skutečně 15 párů bot, nebude stačit, když budeme mít patery, které skutečně využiji? Potřebujeme troje kryty na telefon? Nebude mi bude stačit jeden? Potřebuji plnou skříň kosmetiky, nebo bude stačit jedna polička? Musím jet autem, nebude stačit, když tam dojdu pěšky nebo využiji MHD?

Zužitkovat

Pokud jsme něco nemohli zamítnout a nebo zredukovat je třeba věc zužitkovat, co možná nejvíce. Proto je třeba počítat s tím, když něco kupujete, že to nejspíš budete používat dlouho. Když se něco rozbije, danou věc můžeme opravit. Pokud se něco roztrhne, kus oblečení můžeme zašít. Cílem třetího bodu je využít co možná nejvícekrát jednu věc, aniž bychom museli kupovat znovu něco nového.

Zrecyklovat

Proč je bod recyklace až na čtvrtém místě? Protože zrecyklovat se dá spousta věcí, ale cílem by nemělo být recyklovat, co nejvíce, ale recyklovat co nejméně. Cože? Pokud budeme kupovat méně a budeme předcházet vytváření menšího nebo dokonce žádného odpadu, nebude třeba recyklovat.

Zkompostovat

Poslední krok je kompostování. Všechno, co se dá zařadit do kategorie bioodpad, by mělo putovat do kompostu, nikoliv do směsného odpadu. Pokud žijete v domě nebo máte alespoň malou zahrádku, vyrobit kompost by jistě neměl být problém. Pokud žijete v bytě, zde to už asi bude horší, ale i v tomto případě najdeme řešení. Do bytů existují tzv. Vermikompostéry. O kompostování bude náš další blog.

Frieco Zero Waste koncept

Náš Zero Waste koncept stojí na problematice dnešního konzumního světa a praktičnosti v dnešním světě. Jsme si totiž moc dobře vědomi, že pokud bychom chtěli žít kompletně bez odpadů, není to jednoduché a málokdo to skutečně vydrží.

Často to přirovnáváme k tomu, když někdo chce držet jakoukoliv dietu. Je strašně těžké držet dietu striktně celou dobu a napořád. Přiznejte se, zkusili jste někdy nějakou dietu? Jak dlouho vám to vydrželo?

Prakticky neexistuje nikdo, kdo je schopen držet dietu donekonečna, napořád. Existují dny, kdy prostě potřebujete trochu polevit, potřebujete se uvolnit. V Zero Waste je to podobné. V dnešním světě málokdo skutečně vydrží životní styl Zero Waste do konce svého života, aniž by ho “porušil”.

Proto raději zastáváme myšlenku, vizi, teorii, která říká, že nepotřebujeme 100 000 lidí, kteří budou dělat Zero Waste na 100 %, ale potřebujeme 1 000 000 000 lidí, kteří budou dělat malé krůčky každý den k tomu, být 100% Zero Waste.

Naše teorie není postavená na tom, že člověk musí dodržovat všech 5 zásad Zero Waste do maxima, ale na tom, že člověk vědomě ví, jaké zásady jsou a co by měl a co by neměl dělat. Důležité je, že ho nenutíme nijak striktně omezovat svůj životní styl. Pokud člověk pochopí myšlenku Zero Waste, nemá potřebu zbytečně plýtvat. Pochopí, že neplýtvat je levnější, ekonomičtější, zdravější, lepší pro planetu a přírodu a v konečném důsledku je to jediná možná cesta, jak zachránit zkázu, kterou jsme prozatím napáchali.

Cirkulární ekonomika

Zero Waste koncept krásně zapadá do celkového náhledu na ekonomiku označovanou jako Cirkulární ekonomika, která má za cíl zvýšit efektivitu produkce. Je to integrální součást udržitelného rozvoje ekonomiky. Povíme si o ní něco více příště.

Váháte, jak začít se Zero Waste? Mrkněte na těchto 10 jednoduchých kroků, jak začít se Zero Waste.

Díky za podporu a za to, že jste součástí naší frieco rodiny!

Mějte fajn den. 🙂