Existují projekty, které se postavily proti plastům, speciálně proti jednorázovým plastům. Jelikož, jak všichni víme, jedná se o jednu z nejhorších věcí, která se nám mohla, jako lidstvu, stát.

Země je z více jak 70 % pokryta oceány. Z vesmíru se Země jeví jako modro zelená planeta na pokraji sluneční soustavy, ta nejbarevnější planeta v celé sluneční soustavě. Naše oceány jsou živoucí energií Země a jsou domovem desítek tisíc fascinujících druhů. Obsahují více než 97 % vody a produkují polovinu kyslíku, který dýcháme.

Všechny tyto dary, které dostáváme jsou pro nás tak samozřejmé, že zapomínáme na to, jak důležité pro nás jsou. Stejně jako mnoho jiných ekosystémů jsou oceány ohroženy lidskými činnostmi, jako je rybolov, globální oteplování, acidifikace (okyselování vody) a především znečišťování odpady, které denně produkujeme. Tuny plastů, jako jsou igelitové tašky, nádoby na potraviny, lahve a další výrobky na jedno použití, proudí denně do našich oceánů.

Dobrou zprávou je, že je zde prostor pro naději! Existují i lidé, kterým osud naší planety není lhostejný. Zde jsme pro vás vybrali 5 projektů, které se problematice znečištění oceánů postavili čelem.

The Ocean Cleanup

Boyan Slat je zakladatelem The Ocean Cleanup, neziskové organizace, které se na serveru Indigogo podařilo vybrat 2,2 milionů dolarů, k tomu se následně připojil investor, který tento projekt podpořil dalšími 30 miliony dolarů. Jejich řešení je založeno na energii z přírody, tedy na oceánských proudech a síle větru. Tímto způsobem se koncentrují plasty do menších kup, které následně loď nabere a odveze na recyklaci. Jejich cílem je odstranění 50 % „Velké Pacifické odpadkové skvrny“ za méně než 5 let. Projekt začal 8. září 2018 a podpořit je můžete zde.

Seabin Project

Projekt Seabin instaluje plovoucí odpadkové koše (s čerpadlem a filtračním střediskem) u přístavů, doků a ​​dalších míst, kde dochází k znečištění vodní hladiny. Tyto místa jsou považovány za některé z hlavních zdrojů znečištění oceánů. Každý koš v průměru zachycuje asi 3,3 liber (1,5 kilogramu) za den, což je asi půl tuny nečistot za rok (v závislosti na znečištění dané lokality). Organizace se také zaměřuje na vzdělání a systémovou změnu mezi lidmi. Organizuje vzdělávací program pro školy, aby se studenti dozvěděli více o problematice znečištění oceánů.

Recycling Technologies

Současná recyklační technologie má omezené možnosti, což vede k tomu, že většina našich “recyklovaných” odpadů končí na skládkách, spalovnách nebo v oceánu. Britská společnost Recycling Technologies vyvinula revoluční technologii, která mění všechny formy plastových výrobků na původní materiál, tedy vosk a olej, nazvaný Plaxx. A to včetně materiálů, které jsou tradičně považovány za nerecyklovatelné. Firma v první polovině roku 2018 získala 3,7 milionů liber z crowdfoundingu, což je o cca 200 procent více než byl jejich cíl. Cílem společnosti je zvýšit využitelnost recyklace plastů do roku 2027. Navíc doufají, že jejich technologie “uzavře kruh v životním cyklu plastu od ropy k Plaxxu”.

5 Gyres Institute

Zatímco mnoho organizací investuje do čištění a recyklace plastového odpadu, některé se zaměřují na to, aby se zabránilo jejich toku do oceánu. Nezisková organizace 5 Gyres Institute zkoumá znečištění plastů ve všech pěti hlavních „proudech“ a jejich studie se mimojiné zaměřuje na mikroplasty v oceánech. Tým aktivistů spolupracuje s lidmi, politiky a společnostmi, na zastavení produkce u zdroje. Zakladatel Marcus Eriksen říká: “Je to dlouhá cesta k úplnému zastavení produkce plastů, které proudí denně do oceánů a tříděním plastů tento problém nevyřešíme. Je potřeba zastavit produkci těchto plastů.“

Origin materials

Plastové lahve jsou vyrobené z polyethylentereftalát (PET) a jsou sice recyklovatelné, ale mnoho dalších plastů není možné recyklovat. Některé lahve mohou být recyklovatelné pouze ze 30 %. Společnost Origin Material, dotovaná 80 miliony dolarů, plánuje vyrábět plastové lahve z obnovitelných materiálů (z biomasy). Společnost vyrábí láhve až z 80 % z obnovitelných materiálů v pilotním provozu, a v následujících letech se zaměřuje na výrobu lahví ze 100 % obnovitelných zdrojů.

Který projekt se vám zamlouvá nejvíce? Znáte nějaké další projekty, které mají obrovský potenciál postavil se proti plastům? Napište nám zde a my o nich dáme světu vědět!

Všechny tyto projekty jsou součástí našeho boje za lepší životní prostředí, ale pokud jim my, jako široká veřejnost, nepomůžeme, všechna snaha půjde vniveč.

Pokud hledáte nejlepší projekty v České republice, které bojují za lepší chování lidí k životnímu prostředí, mrkněte zde.

Pokud vás zajímá, jak začít minimalizovat odpad, který sami vytváříme, nejlepší možnou cestou je životní styl Zero Waste. Jak se Zero Waste začít v 10 jednoduchých krocích, najdete zde.