Bádáte, jak začít se Zero Waste životním stylem? Jak žít a produkovat nulový odpad? Začít žít Zero Waste je daleko jednodušší než si pravděpodobně myslíte. Ano, přejít kompletně na Zero Waste domácnost během jednoho dne je téměř nereálné, ani do toho nikoho nenutíme. Nicméně je zde cesta, jak postupně, jednoduchými kroky, přejít na Zero Waste život, s čímž souvisí obrovská úleva pro planetu Zemi. My jsme pro vás připravili 10 základních tipů, které vám usnadní přechod na domácnost s nulovým odpadem.

Pokud sledujete náš Instagram nebo Facebook, víte, že se Země dostává do úzkých díky našemu neukázněnému chování. Je třeba pomoci ji, jinak můžeme zapomenout, že tu pro další generace zůstane něco jiného, než hromady odpadu.

Pojďme se tedy vrhnout na TOP 10 tipů, jak začít se Zero Waste.

Číslo jedna – Kapesníky v dnešní době nosí každý. Je skvělý nejen na smrkání, utírání rukou, pusy malým dětem, když Vám partner přichystá nemilé překvapení v podobě rozchodu, v horším případě rozvodu atp. Koupit si ale můžete ekologicky šetrné bavlněné kapesníky z přírodní BIO bavlny. Na rozdíl od papírových kapesníků můžete bavlněné použít několikrát, vraťme se tedy o krok zpět k tomu lepšímu.

Číslo dvě – Používáte kuchyňské papírové utěrky? Ano jsou sice papírové, ale je určitě nezbytné je používat, když je můžeme nahradit bavlněnou utěrkou? Bavlněná utěrka, stejně jako kapesník mnohem lépe absorbuje vodu a její použití je tak efektivnější než v případě papírové. Navíc skvěle vypadá a můžete ji barevně vychytat se svou kuchyní.

Číslo tři – Máte také špatný pocit, když dostáváte jídlo s sebou v polystyrénové krabičce? Pokud ano, tak jste na dobré Zero Waste cestě, jak omezit plastovou stopu ve Vašem životě. Použití není nezbytné a když si uvědomíte, že po pár minutách tato krabička, jejíž rozpad se odhaduje na stovky let, skončí v koši, je lepší přinést si svou krabičku, kterou můžete využít několikrát a nebudete zatěžovat životní prostředí. Existují nejen varianty plastové, ale také ocelové ve formě ešusů.

Číslo čtyři – Všichni si velice dobře uvědomujeme, že plastové lahve jsou jedním z největších problémů znečišťující naše oceány a přírodu. Jsou v podstatě nerecyklovatelné, pokud se znovu nepoužijí, končí tudíž nejčastěji ve spalovnách a na skládkách. Přitom se jedná o jednu z nejjednodušeji nahraditelných plastů! V Čechách je voda z kohoutku přitom jedna z nejlepších v celé Evropě. Nekupujte balenou vodu, pijte kvalitně a s čistým svědomím.

Číslo pět – Dalším velkým globálním problémem je použití igelitových tašek. V některých zemích už došlo k zákazu jejich prodeje. U nás se o to pokouší česká pobočka Greenpeace, která za pomoci petice #plastjepast (zde se můžete připojit) vytváří tlak na naše politiky a řetězce za omezení igelitových tašek a plastových sáčků na jedno použití. Velký problém představují v oceánech, kde si je mořští živočichové pletou s medúzami a poté umírají s plnými žaludky nestravitelných plastů. Co použít síťovku jako za starých časů? Je cool, eko a můžete ji využít několikrát.

Číslo šest – Mohlo by se zdát, že není možné se plastům 100 % vyhnout, ano, je to v tuto chvíli stále obtížné, ale jde to. Dalším zbytečným odpadem jsou výše zmíněné igelitové sáčky na jedno použití. Ty můžete nahradit síťovkou, voskovým papírem nebo hadrovým sáčkem. Některé řetězce se z nepochopitelných důvodů uchylují k balení ovoce a zeleniny do fólií, takové výrobky vůbec kupovat nemusíme. Skvělou variantou, jak se těmto nesmyslným balením vyhnout, jsou farmářské trhy.

Číslo sedm – Houbičky na nádobí jsou jako magnet pro bakterie, stejně jako hadry. Věděli jste, že v houbičce na nádobí je více bakterií než na záchodové štětce? Bakteriím se nejvíce daří v teplém a vlhkém prostředí. Alternativou mohou být ekologické kartáče, případně houba na nádobí z přírodní lufy. V tomto článku najdete, jak na umývání nádobí ekologicky.

Číslo osm – Zubní kartáček by se měl měnit každé 3 měsíce, což je v přepočtu cca 40 zubních kartáčků, které skončí opět na skládkách nebo ve spalovně. Máme tu ale alternativy ve formě bambusových kartáčků, které můžete kompostovat.

Číslo devět – Aluminiová fólie nebo uzavíratelné plastové sáčky na více použití, i tomu se dá vyhnout. Zkuste voskovaný papír pro balení, dobře drží a je EKO.

Číslo deset – A to nejdůležitější nakonec! Pokud máte možnost kompostovat BIO odpad na své zahrádce nebo doma, je to ta nejjednodušší cesta k ZEROWASTE. Až 80 % Vašeho odpadu může být kompostováno. Najít nějaký kompost může být, zejména ve velkých městech, trochu výzva, ale stojí za to! Potraviny na skládky nepatří a vy máte možnost 100 % Vašeho odpadu zrecyklovat a stát se tak ZEROWASTE.

Pokud vás zajímá, které projekty se snaží bojovat s jednorázovými plasty, souhrn TOP 5 projektů z celého světa naleznete zde.

Pokud vás zajímají české projekty, které bojují za lepší chování lidstva k životnímu prostředí, TOP 7 projektů najdete zde.

Děkujeme, že jste se rozhodli začít šetřit naši planetu a stali jste se součástí komunity frieco. Dejte nám vědět do komentářů, který krok jste zvolili jako první. Buďte inspirací pro Vaše okolí!