V dnešní době, kdy na světě převládá lenost, sobeckost a touha po penězích nad obětavostí a dobrosrdečností, je pro mě hrdina každý, kdo se rozhodne pomoci. Ať už lidem v nouzi, životnímu prostředí, nebo zvířatům. Lidé, kteří na úkor vlastní pohodlnosti udělají „něco navíc“, jsou hrdinové dnešní doby.

Farma Naděje je nezisková organizace, která poskytuje azyl zvířatům opuštěným, týraným, nebo zachráněným ze špatných podmínek. Byla postavena v Dobrovítově, obklopena lesy a rybníkem.

Farmu Naděje sleduji již několik měsíců a jejich příspěvky mne vždy pohladí na duši. Lidé na Farmě se rozhodli žít tak, jak by většina lidí žít nemohla. Obdivuju jejich cestu a proto jsem se rozhodla s nimi udělat rozhovor. Chtěla bych vám tento krásný projekt přiblížit a povzbudit k návštěvě nebo pomoci, protože si jí rozhodně zaslouží!

Krásný den vám přeji! Vaše organizace vytváří místo pro opuštěná a týraná hospodářská zvířata z velkochovů či jatek. Jak vás taková myšlenka napadla? Co byl pro vás ten prvotní impuls k tomu začít?

Začalo to pomocí v útulcích, hlavně těch kočičích, což vedlo také k větší aktivitě na FB (vkládání videí, hledání domovů, osvěta…) a od toho už byl jen krůček, kdy na mě začala vyskakovat videa, ukazující realitu, která se skrývá za zdmi velkochovů a jatek. Bylo mi z toho tak smutno a vlastně i špatně, že jsem se rozhodla stránku Srdcem všem, zaměřenou na pomoc převážně kočičkám a pejskům (nyní má přes 56 tisíc fanoušků), změnit na stránku veganskou a ukazovat realitu a pravdu, kterou nikdo nechce vidět. Když se ke mně dostalo vůbec první video se zachráněnými hospodářskými zvířaty, byla jsem překvapená a zároveň šťastná, že vlastně existují i azyly pro tato zvířata. Do té doby jsem to netušila. Chviličku po tom se ke mně dostala událost, která vybízela všechny, kteří by se chtěli podílet na budování první Farm Sanctuary v Čechách a tam to celé začalo…

Jakým způsobem se k vám na farmu mohou zvířata dostat?

Vždy je to od lidí, kterým nebyl osud těchto zvířat lhostejný. Často nás prosí, zda bychom zvířata odkázaná na smrt vzali. Také se jedná o zvířata opuštěná, která zůstala po prodeji domu či úmrtí majitele. Často bývají zvířata darem v různých tombolách či mysliveckých bálech a mají sloužit jako pokrm. Stává se, že jsou vypadnutá z transportních vozů či ponechána při vývozu z velkochovů (nejčastěji slepičky nebo kuřátka). Bohužel zvířat, která potřebují pomoci, je tolik, že na to naše kapacita nestačí, ale daří se nám celkem úspěšně hledat domovy i jinde u našich fanoušků či přátel.

Obrázek 1 – I když je na Farmě nadstav, u některých zvířátek nejde jinak, než udělat výjimku

Vaše farma vznikla v roce 2015. Kolik zvířátek a jaká u vás byla na začátku a kolik jich u vás má domov teď?

Jen spolek byl založen v tomto roce, ale trvalo déle, než jsme se vydali do terénu a mohli začít zachraňovat první zvířata. Nejdříve jsme museli najít pozemek, přivést veškeré sítě (začali jsme budovat farmu na bývalém řepkovém poli) a začít stavět. První zvířátka, byly to dvě kozičky, přišly na podzim v roce 2017 a nyní jich je kolem stovky.

Život na farmě musí být neskutečně náročný. Věřím ale, že je na něm i spousta lásky a zábavy. Je nějaké zvířátko, na které díky společně stráveným chvílím, nikdy nezapomenete?

Je to náročné, ale je to zároveň velice naplňující a neumíme si představit dělat něco jiného 🙂 Vybrat však jen jedno je opravdu těžké a moc to nejde. Vždy je nějaké, které je zrovna slabé nebo nemocné, a těm věnujeme veškerou svou energii a čas, což se často mění. Až je tu poznáte, tak pochopíte, že každé je speciální a milujeme je stejně…

Obrázek 2 -Farma sice vyžaduje hodně práce a sil, ale vrací to láskou a pohodou 🙂

Když na vaši farmu pojedu na výlet s dětmi, co všechno u vás můžeme
vidět, vyzkoušet nebo se dozvědět?

Děti to tu milují asi nejvíce a často je rodiče nemohou dostat do auta a vyrazit domů 😀 Děti se mohou s většinou zvířátek pomazlit a trávit čas, dozví se vše o jejich životech, jak k nám přišla, jaké mají povahy, co milují nebo naopak nemají rádi a hlavně jak se o ně postarat a jaké jsou jejich potřeby. Děti si tu můžou vymalovat omalovánky nebo si zahrát pexeso, kde jsou naše zvířátka. Můžeme je společně nakrmit a uklidit jim pelíšky a domečky, aby se děti naučily, že to není jen o mazlení, ale také péči a povinnostech. V blízkosti farmy je pěkný rybník na koupání a všude kolem dokola jsou lesy, kam se může jít nejen na procházku a relax, ale také pro nějaké laskominy pro zvířátka 🙂 jehličnaté větve přímo milují!

Obrázek 3 – Děti Farmu milují!

Jaké jsou vaše vize do budoucna? Plánujete nějaké projekty, rozšíření farmy…?

Plánů máme mnoho, ale musíme vše dělat krok po kroku, nejdříve je nutné farmu dostavět, dodělat ploty, přístřešky, seník, karantény… Starost o zvířata, emaily, sociální média a veškerá office práce nám zabírá velkou část dne, proto nejde stavění tak rychle, ale jakmile to bude (doufáme, že do příštího roku už ano), vrhneme se na projekty zaměřené na osvětu, pořádání přednášek a workshopů, teambuldingů a podobně. Pokud vše půjde tak, jak plánujeme, nejen že bychom se chtěli rozšířit tady, ale rádi bychom, aby vznikalo více podobných míst, jako je toto, tak máme nějaké plány a vize, jak na to, ale to ukáže až čas.

Vaše činnost jako neziskové organizace není za účelem zisku. Kolik dobrovolníků u vás pracuje? Děláte pro svou obživu i něco jiného? Čím jste se živili před postavením farmy?

Každý jsme z jiného zaměření od sociálních služeb, cestovek, leteckých společností, IT specialistů, účetních… Přes zimu jsme tu většinou ve 3 lidech a přes léto je nás vždy více, aby se toho hodně stihlo. Nyní je nás tu 9. Někteří pracují jinde na částečný úvazek, jiní žijí z prodeje uměleckých předmětů, přednášek nebo z úspor, ale brzy chystáme placené workshopy, které by pokryly náklady dobrovolníků a byly inspirací a pomocí dalším, kteří se chtějí naplno věnovat záchraně, péči o zvířata a osvětě, ale kvůli zaměstnání je to pro ně nereálné. Často musíme pečovat o miminka nebo nemocná zvířata 24/7 a sami se ani nevyspíme, protože je to někdy boj o život a u těchto zvířátek i spíme a jsme s nimi neustále.

Péče, krmivo, lékařská pomoc pro zvířata, opravy farmy, doprava… to všechno něco stojí. Máte nějaké sponzory? Prodáváte vlastní produkty? Přispívají vám lidé na nějaký transparentní účet?

Nejsme podporováni státem, ani zatím nepobíráme žádné dotace a vše je tak hrazeno z darů drobných dárců a firem. Máme také e-shop, chystáme zážitkové pobyty a snažíme se jezdit na různé akce, kde se dá pro farmu jakkoliv vydělat a dát o sobě více vědět. Náš transparentní účet je 2300769996/2010 a nejvíce nám pomáhají trvalé příkazy, díky kterým víme, kolik přijde měsíčně přibližně peněz a můžeme díky tomu přijímat i více zvířat, protože se nemusíme bát, že bychom neměli na krmivo či veterinu. Moc tímto všem děkujeme, velmi si toho vážíme a cítíme velký vděk, že nás podporuje tolik lidí, kteří vidí smysl v tom, co děláme, a fandí nám.

Obrázek 4 – Farma Naděje má i svůj e-shop, který jim pomáhá financovat výdaje spojené s provozem. Najdete na něm třeba tašky a trička, která mají GOTS certifikát. Je na nich ovečka Kempí, která se nevzdává. S ovečkou je spjatý příběh o tom, jak se dostala na Farmu s vážným úrazem nožičky a veterináři jí nedávali velké šance na život. Ovečka se ale nevzdala a dnes si po Farmě poskakuje.

Jaký byl doposud váš největší výdaj za veterinární pomoc zvířeti?

Bylo to kolem 80 tisíc pro fenečku Čiky, bylo to bohužel kolem 5 operací a mnoho kontrol. Nakonec to skončilo amputací nožičky, kterou jsme se snažili zachránit.

Obrázek 5 – Čiky se společně s Rickym zatoulali na Farmu v prosinci 2018
Obrázek 6 – Čiky před amputací nožičky

Jak může podle vás každý z nás (jako konzument) pomoci tomu, aby se zvířata v takové situaci neocitla?

Je to naprosto jednoduché. Směřujte k rostlinné stravě, aby zmizela tato hororová místa, kterými velkochovy a jatka jsou. Je to naprosto zbytečné a vlastně nás to zabíjí. Jak zdravotně, protože jíst nemocná, antibiotiky a hormony nacpaná a vystresovaná zvířata, není asi to nejlepší, co bychom do sebe měli dávat, ale také nás to ničí ekologicky. Tak málo lidí si uvědomuje, co se za živočišnou výrobou skrývá. Nikdo skoro netuší, že aby si mohl dát maso, kácí se kvůli tomu třeba Amazonské pralesy, aby se tam pěstovalo krmivo pro dobytek, které se pak vyváží hlavně do USA, Kanady a EU. Každou sekundu zmizí území pralesa velké jako fotbalové hřiště, za rok je to velikost Řecka. Jen pro zajímavost, kdybychom byli všichni vegany, nejen, že by se mohlo skončit s kácením pralesů, ale 1/3 veškeré zemědělské půdy by se mohla změnit na lesy a louky, protože by už nebyla potřeba a nikdo by nehladověl. Projídáme se ke svému zániku a děláme, že to neexistuje. Přitom je dnes rostlinná strava výborná a často není ani poznat, že se jedná o jídlo, kde nejsou živočišné produkty, jak se to posunulo vpřed. Je smutné, jaké hodnoty máme a jak svou nevědomostí způsobujeme asi to nejhorší, co můžeme. Měli bychom myslet na to, že tu po nás budou žít další, kteří to kvůli našim dnešním činům a rozhodnutím budou mít velice těžké, přitom stačí tak málo…

Moc děkuji za rozhovor, váš čas a přeji vám mnoho štěstí a zvířat, která u vás najdou domov!

Obrázek 7 – Zvířátka se na Farmě mají jako prase v.. bahně 🙂
Obrázek 8 – Bizonka Grace je jedním z nejvýraznějších obyvatel Farmy. Není se čemu divit, své charizma nezapře 🙂
Obrázek 9 – Kozička Luninka je v azylu od srpna 2018. Dostala se tam ale na pozadí smutných událostí – zlomila se jí nožka a umřela ji maminka.
Obrázek 10 – Béďa se dostal na Farmu je díky tomu, že byl menší a hubenější a kvůli tomu z něj nebyl guláš, stejně jako z jeho beránčích kamarádů.

Autor: Barbora Bezuchová