Jako studentka environmentálních studií jsem dlouhodobě koketovala s myšlenkou vyměnit konvenční kosmetiku za přírodní, protože mi přišlo nesmyslné na sebe plácat zbytečnou chemii, zvlášť když existují jiné varianty. Přesto mi trvalo relativně dlouhou dobu, než jsem učinila postupné kroky k výměně své kosmetické výbavy, možná protože jsme si myslela, že to bude moc nákladné, časově náročné nebo že nebudou výrobky dost kvalitní. Nyní jsem se konečně dostala do stádia, když běžné produkty používám jen ve výjimečných případech.

Jedním z hlavních hnacích motorů, které mě konečně postrčily ke změně, byl film H2Omx. Snímek pojednávající o vodní krizi v mexickém hlavním městě (který mimochodem velmi doporučuji) se sice o problematice konvenční kosmetiky zmiňuje jen okrajově, ale zato se silným dopadem. Jedna scéna ve filmu totiž ilustruje dopad chemických látek na životní prostředí v zemědělské krajině včetně faktu, že tyto látky v přírodě zůstávají a negativně ovlivňují okolí. Přidejte k tomu pár článků a rostoucí nabídku alternativ a máte jasno, po čem příště sáhnout.

Pokud také chcete obměnit své produkty, nedoporučovala bych vyměnit naráz všechny, co doma máte. Vyhodit nevypotřebovanou kosmetiku na skládku, kam bezpochyby poputuje, je zbytečné plýtvání. Stačí produkty nahradit postupně a vyzkoušet, co vám osobně sedí. Také je třeba mít na paměti, že přechod na přírodní kosmetiku je dlouhodobější proces, který trvá několik týdnů, a vaše pleť či vlasy můžou mít negativní reakci (může dojít ke krátkodobému zhoršení pleti, při změně vlasové kosmetiky můžete sledovat, že jsou vlasy mastnější nebo „těžší“, a také se může zdát, že máte sušší pleť). Nenechte se ale odradit! Jde pouze o dočasný efekt, vaše tělo se totiž zbavuje škodlivých látek, a to chvilku trvá. Dejte tomu čas a trpělivost, tělo vám poděkuje a po běžné kosmetice se vám už nezasteskne.

Na co si dát pozor při výberu kosmetiky

Samozřejmě ne všechny chemické látky jsou špatné a není třeba se jim za každou cenu vyhýbat. Následujícím látkám je ovšem lepší se opravdu vyhnout – jsou to silikony, sulfáty, PEGy a parabeny. Najdete je ve většině konvenční kosmetiky, ale pro naši pokožku nejsou právě ideální i přes některé své výhody. Mimo to, že jde většinou o alergeny, také paradoxně ucpávají póry, vysušují vlasy i pokožku a u některých dokonce panuje podezření, že jsou rakovinotvorné. Přestože o takovém tvrzení nejsou z výzkumů 100% důkazy, proč riskovat, když existují příjemnější alternativy. Hledejte proto takové přípravky, které nemají ve složení uvedené následující látky:

Sulfáty – způsobují, že přípravky vytvoří bohatou pěnu, která nám dodává pocit, že skutečně důkladně čistí. Přestože přírodní přípravky jsou na tom s pěnou často hůře, nefungují o nic méně, chce si jen zvyknout, například u šamponů – výsledky jsou stejné. Ve složení jsou uvedeny takto:

  • SLS (Sodium Lauryl Sulfate)
  • SLES (Sodium Laureth Sulfate)

Ropné deriváty – kdo by na sebe proboha chtěl patlat ropu?! Smutný fakt je, že je ropa v kosmetice široce využívána, a to i dražšími značkami. Nejznámějším kosmetickým produktem, který je čistě z ropy, je vazelína. Produkty s ropnými deriváty ucpávají póry a tak vedou ke zhoršení stavu pleti, protože nejsou prodyšné a pleť dusí. Označeny jsou v kosmetice takto:

  • Petrolatum
  • Mineral Oil
  • Paraffinum Liquidum
  • Propylene Glycol

Parabeny poznáte podle přípony -paraben. Fungují jako konzervanty, takže kosmetika déle vydrží, ale jsou problematické zejména proto, že nejsou odbouratelné v přírodě a mohou způsobovat alergie.

PEG – jsou potenciálně karcinogenní, nedají se v přírodě odbourat a vyrábí se z ropy. Najdete je ve většině běžně dostupných kosmetických přípravků od šamponů po čisticí přípravky a pleťové krémy, protože zvyšují propustnost látek do pokožky, což bohužel znamená to, že zvyšují propustnost i špatných látek. Rozpoznáte je snadno – ve složení jsou uvedeny právě těmito třemi písmenky.

Silikony jsou přidávány do šamponů, protože zlepšují aplikaci přípravků a způsobují pocit hedvábných vlasů i pokožky, přidávány jsou proto často do přípravků na vlasy a make-upů. Jenže i tyto látky jsou biologicky neodbouratelné, a negativně ovlivňují kvalitu vody (syntetické látky se prý v přírodě rozkládají ještě 100x déle než plasty). Ve složení je poznáte tak, že končí na -cone, -thicone, -thiconol, -siloxane nebo -silane.

Přehledně a srozumitelně zpracované informace o těchto látkách můžete najít na webových stránkách tipy.biooo.cz, dostupná je i encyklopedie látek.

Jak se vyhnout škodlivým látkám v kosmetice

Naštěstí existují i alternativy, které fungují minimálně stejně dobře jako konvenční kosmetika. Chce to sice hledat a zkoušet, co vám sedne, protože je v současné době na trhu veliký výběr, který stále roste, a tak se najdou i přípravky, které nejsou kvalitní. Záleží samozřejmě i na typu vaší pleti, ale v záplavě e-shopů si svoje ideální přípravky najde každý.

Přírodní kosmetika se už začíná objevovat i v běžně dostupných řetězcích, jako je DM nebo supermarket Albert, přiznejme si ale, že výběr je zde stále poměrně omezený, a tak je nakupování ve specializovaných prodejnách nebo přes internet stále častějším řešením. Velkým výběrem disponuje také oblast dekorativní kosmetiky, která je kvalitou i výdrží srovnatelná s běžnou kosmetikou.

Vše v jednom

Přistupujte k problematice celistvě – nejde jen o složení, roli hrají také obaly, certifikáty, země původu a jiné faktory. Samozřejmě, že nejlepší by byla taková kosmetika, která se vyrábí u nás doma, z lokálních surovin, balená v recyklovaných a recyklovatelných obalech nebo ještě lépe v obalech vratných či kompostovatelných. Takových je ovšem stále ještě málo, zkuste ale při výběru přihlížet i k těmto okolnostem a raději podpořte značku, která se snaží přistoupit ke všem složkám výroby a produkce zodpovědně. Některé e-shopy třeba balí do již použitých krabic, používají materiály, které již byly použity či se dají kompostovat.

Odolávejte konveční kosmetice a vybírejte přírodní kosmetiku

Pravdou je, že každý den potřebujeme jen minimum přípravků. „Díky“ cookies a stále rostoucímu sortimentu se připravte na to, že na vás bude za každým internetovým rohem čekat reklama na další skvělé produkty, které prostě musíte zkusit, navíc pokud je ve hře slevový kupon! Je to těžké, sama s tím dost bojuji, ale nenechte se zlákat, vlastnit spoustu přírodní kosmetiky je zbytečné plýtvání, kvůli absenci chemických konzervantů má totiž kratší životnost. Nahromaděná kosmetika doma zbytečně zabírá místo, radím tedy držet se zpátky a hledat vhodnou náhradu až tehdy, když vám nějaký produkt dochází. Mít doma dvacet přírodních rtěnek ve dvaceti variacích červené je skutečně rozmařilost – vsaďte na osvědčené a klasické odstíny, které vám sedí a budete je používat stále dokola.Dostávejte další tipy, jak žít Zero Waste, do vašeho emailu jednou týdně

Kde se porozhlédnout po přírodní kosmetice

Z osobní zkušenosti můžu doporučit následující e-shopy (některé z nich mají i kamenné prodejny, jupí!). Je to ale jen kapka na českém trhu, možností máte nespočet.

Pozor na „green washing“

Není všechno eko, co se třpytí! Pozor na to – ne všechny přípravky s označením „přírodní“ mají šetrné složení. Přírodní kosmetika totiž není zákonem detailně definována, je tak možné označit za přírodní přípravky i takové, které mají jen stopové prvky například aloe vera, ale bohatě je vynahrazují právě sulfáty a silikony. Proto buď nakupujte v obchodech, které své zboží pečlivě vybírají, nebo si kontrolujte složení.

Přírodní kosmetika a cestování

Velice ráda cestuji a tak hledám způsoby, jak si dovolenou co nejvíce užít a zjednodušit balení. Přírodní kosmetika v tom není překážkou, právě naopak – pokud cestujete s příručním zavazadlem, pak určitě oceníte všestrannou kosmetiku ve formě tuhých přípravků. Nejen místo sprchového gelu, ale také místo šamponu, deodorantu a čisticího gelu na obličej. Existují dokonce kondicionéry i tablety na čištění zubů, čímž se úplně vyhnete převážení lahviček s tekutinou. Výhodou je také to, že si můžete ukrojit přesně tolik, kolik si myslíte, že za dovolenou spotřebujete, a tak šetříte místo i kila. Pak stačí jen zabalit do malé krabičky a máte vystaráno! Odličování zvládnete ve sprše s konjac houbičkou a rutinu můžete završit nějakým univerzálním olejem, který se tak stane jedinou tekutinou. Na dovolenou zkuste třeba meruňkový, který se lze dát i do kudrnatých vlasů a regeneruje pleť namáhanou sluníčkem.

Moc fajn jsou třeba produkty od Almara Soap, což jsou ručně vyráběná mýdla z Olomouce. Známou firmou je v této oblasti i Lush, ale pozor – ne všechno je přírodní, mrkněte vždy na složení (používají bohužel například sulfáty). S oleji mám dobrou zkušenost díky české značce Renovality, kde najdete široký výběr za příznivé ceny.

Zero-waste tipy k přírodní kosmetice

Dalším krokem k šetrné kosmetice a snížení osobního dopadu na životní prostředí je zero-waste. Není třeba hned přestat produkovat všechen odpad, stačí malé změny v každodenní kosmetické rutině, a není třeba koš vynášet často. Doporučuji například zainvestovat do pratelných odličovacích tamponků, se kterými mám skvělou zkušenost – doporučuji ale koupit alespoň deset tamponků, abyste je mohli často měnit a stíhali je prát. Některé značky jsou české či slovenské, můžete tak podpořit místní prodejce, a fungují stejně dobře jako bavlněné, navíc vám odpadá potřeba je stále kupovat. Fajn je i odličovací žínka, kterou snadno odlíčíte i řasenku.

Samozřejmě se s tím pojí také zubní hygiena – problematiku odpadu z kartáčků jsme už slyšeli snad všichni. Řešením je koupě například bambusových kartáčků na zuby, které vyrábí množství různých značek. Komu bambusový kartáček stejně jako mně nevyhovuje, tak může koupit kartáček TIO s výměnnými hlavicemi vyrobený z bioplastu z třtiny.

Dalším krokem k větší udržitelnosti je i záměna jednorázových holítek za holítko s výměnnými žiletkami.

Pokud vás zero-waste kosmetika zajímá, zkuste mrknout na blog holek z Czech zero waste, které tomuto tématu občas také věnují pozornost.

Zdroje:

Případně jak na to, kdybyste chtěli začít žít Zero Waste.

Autorka: Kateřina Dostálová