V České republice je největší společností, která poskytuje nádoby pro třídění a recyklaci odpadu, společnost EKO-KOM. Tato společnost se stará o recyklaci a třídění plastů skla, papíru, nápojových kartonů, kovů a dalších využitelných materiálů. Současnou sběrnou síť tvoří cca 413 000 barevných nádob na třídění odpadu. Tato síť je doplněna pytlovým sběrem + sběrnými dvory, sběrnými středisky a výkupnami.

Co patří do žlutých kontejnerů na plasty?

Do žlutých kontejnerů patří fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů. Pěnový polystyren sem vhazujeme v menších kusech.

Co nepatří do žlutých kontejnerů na plasty?

Nepatří sem mastné obaly se zbytky potravin nebo čistících prostředků, obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny či novodurové trubky.

Co patří do modrých kontejnerů na papír?

Hodit se můžete noviny, časopisy, sešity, krabice, papírové obaly, obálky, cokoliv z lepenky, knihy. Bublinové obálky vhazujte pouze a jenom bez plastového vnitřku. Nevadí papír s kancelářskými sponkami. Ty se během zpracování sami oddělí. Obálky s fóliovými okýnky se, můžete také vhazovat.

Co nepatří do modrých kontejnerů na papír?

Do modrých kontejnerů nevhazujte jakkoliv znečištěný papír – promáčený, mastný, uhlový. Tyto materiály nelze už nadále recyklovat. POZOR pro maminky – použité dětské pleny nepatří do tohoto kontejneru, patří do popelnice se smíšeným odpadem.

Co vhazovat do zeleného kontejneru na sklo?

Do tohoto kontejneru můžeme vhazovat jakékoliv sklo – lahve od vína, alkoholických i nealkoholických nápojů, sklenice od marmelád, kečupů, zavařenin. Tento typ popelnice můžeme také využít pro tabulové sklo z oken a dveří. Toto sklo není nutné rozbíjet, bude se dále třídit. Pokud nastane situace, že se před vámi ocitne zelená popelnice na sklo, ale i bílá popelnice na sklo, vhazujeme do bílé popelnice sklo čiré a do zelené popelnice sklo barevné.

Co nevhazovat do zeleného kontejneru?

Rozhodně nevhazujte do zelených kontejnerů keramiku ani porcelán. Není to sklo, byť je to obdobně křehké! Ani ten nepatří autosklo, zrcadla nebo drátované sklo. To stejné platí pro zlacená nebo pokovovaná skla. Vratné zálohované sklo patří zpět do obchodu, tak toho využijte.

Co patří do oranžového kontejneru, pro nápojové kartony?

Do takového kontejneru patří určitě krabice od džusů, mléka, vína nebo mléčných výrobků, které je třeba řádně sešlápnout před vyhozením do kontejneru. Kontejner nemusí být celý oranžový, staří, když máš příslušnou nálepky, že se do něj vhazují nápojové kartony.

Co nepatří do oranžového kontejneru?

Nepatří sem měkké sáčky, v kterých se třeba prodává káva nebo potraviny v prášku. Ani sem nepatří nápojové kartony silně znečištěné zbytky potravin. Takže, až dopijete mléko nebo džus, karton nejprve vypláchněte, poté ho sešlápněte, a teprve poté ho vyhoďte.

Co takhle šedý kontejner na kovy, co patří do něj?

Do takových kontejnerů patří kovový odpad drobnějšího charakteru. Vše, co jde prostrčit dírou můžete vhodit do tohoto kontejneru. Ať už se jedná o alobal, plechovky od nápojů, šroubky, hřebíky, konzervy, kovová víčka, kovové tuby. Pro větší věci typu využít pro vhoz trubek, rour nebo plechů prosím použijte sběrné dvory. Samozřejmostí jsou také kuchyňské pomůcky – hrnce, pánve, vany, kola a podobné objemnější předměty, ty prosím také odvezte do sběrného dvora.

Co do šedého kontejneru nepatří?

Rozhodně do těchto kontejnerů nevhazujte plechovky od barev a jiných dalších nebezpečných chemikálií. Nevhazujte tam také tlakové nádoby, elektrospotřebiče, ani domácí spotřebiče. Tento druh odpadů se vyhazuje na sběrných dvorech samostatně

Odteď už víte, který odpad kam patří! Třiďte ho. 🙂

Samozřejmě, úplně nejlepší je, pokud se nerecykluje vůbec, jelikož není co recyklovat. Takový způsob života je velice moderní a říká se mu Zero Waste. Chtěli byste vědět, zkusit žít Zero Waste? Mrkněte na TOP 10 jednoduchých tipů, jak můžeme začít ještě dnes.

Zdroje:

EKO-KOM

Jak třídit