Stále ještě hledáte důvody, proč vsadit raději na přírodní kosmetiku? Zaměřte se především na její složení. To je, nebo alespoň by mělo být, při nákupu rozhodující. Jak se to tedy má se složením přírodní × konvenční kosmetiky? Nebojte, nebudeme vás zahlcovat množstvím informací, spíše naťukneme to nejzásadnější pro snazší orientaci.

Co dělá s pletí konvenční (komerční) kosmetika? 

Kosmetické produkty plné chemie toho můžou mít za úkol hodně. Maskují to, co nechceme, aby bylo vidět, zajistí nám dokonale hebké vlasy, a ještě hebčí pokožku, zabrání pocení, ženám dovolí mít každý den jiný obličej nebo na jedno stříknutí nádherně vonět až do večerní sprchy. Konvenční kosmetika zároveň ale ucpává póry, zabraňuje přirozenému pocení apod. Pod nálepkou anti-age se snaží bojovat proti stárnutí, které je však naprosto přirozené. Velká část surovin, které v téhle kosmetice najdete přitom škodí nejen pokožce samotné, ale i našemu zdraví.

Detailní blog na téma rozdílů mezi přírodní a konvenční kosmetikou najdete zde.

Čím škodí konvenční kosmetika?

Běžně dostupná kosmetika, kterou koupíte i v té nejmenší drogerii, by se dala přirovnat k chemickému koktejlu. Kromě vody, které obsahuje největší podíl, v ní najdete hlavně ropné produkty, silikony, parabeny, umělá barviva, syntetickou parfemaci apod. Mezi nejčastější složky v této kosmetice patří:

 • ropné produkty (parafín, vazelína, minerální oleje): Pokožku sice vyhlazují a zjemňují, ale zároveň ji ucpávají a nedovolí jí přirozeně dýchat, čistit se a obnovovat.
 • hliník: Ucpává potní žlázy, takže zabraňuje odchodu potu z těla. Navíc se přes žlázy velmi snadno dostane do krve, kde působí toxicky. Některé výzkumy navíc ukázaly, že hliník může mít rakovinotvorné účinky.
 • silikony: Dokonale vyhlazují pleť (i vlasy), avšak zároveň ucpávají póry a mnohdy vedou k tvorbě akné apod.
 • umělá barviva: Jsou to časté alergeny, mohou způsobovat alergie, vyrážky, ale i migrény či dětskou hyperaktivitu.
 • syntetická parfemace: Velká část syntetických vůní dráždí nejen náš nos, ale také zvyšuje citlivost pokožky na sluníčko či negativně ovlivňuje hormonální systém.

Jak na pokožku působí příroda? 

Přírodní kosmetika se naproti tomu drží přirozenosti. Nebojuje proti stárnutí pokožky nebo pocení, nechává pleť dýchat a nepropůjčí vám nový obličej. Naopak podtrhne vaše přednosti a umožní vám, abyste se ve své pravém já cítili dobře.

Čím naopak prospívá přírodní kosmetika? 

Správná přírodní kosmetika by měla obsahovat co nejvyšší možný podíl přírodních složek. Aby se produkt mohl nazývat jako „přírodní kosmetika“ musí obsahovat alespoň 70 % surovin přírodního původu. A mezi ty patří hlavně:

 • rostlinná másla a oleje: Pleť krásně zjemní, podporují její hydrataci či celkovou regeneraci a dodávají jí řadu výživných látek.
 • přírodní vosky: Vyhlazují pokožku, podporují v ní hojivé procesy a chrání ji před škodlivými vnějšími vlivy.
 • bylinky, ovoce apod.: Různé výtažky z bylin či ovoce apod. pokožce dodají vitaminy či minerální látky, podporují hojení akné, ekzémů, zklidňují pleť atd.
 • hydroláty: Květové vody podporují hydrataci pleti, pomáhají ji čistit, ale i zklidňovat apod.
 • přírodní barviva: Dokáží kosmetickým produktům dodat krásnou barvu, aniž by škodily zdraví či přírodě. Většinou se získávají z hornin (slídy, oxidy železa aj.)
 • éterické oleje: Nejenže krásně voní, ale také působí příznivě na psychiku i naše tělo. Účinky se liší podle konkrétního druhu.

Zkuste si vyrobit vlastní přírodní kosmetiku!

Zní vám to moc složitě? Ono to ale není vůbec těžké. Je spousta receptů, které zvládne i začátečník. Velkou část produktů vyrobíte stejně snadno jako třeba pudink. Pro začátek můžete zkusit třeba tohle:

Detailní porovnání mezi přírodní a konvenční kosmetikou najdete zde.

Případně jak na to, kdybyste chtěli začít žít Zero Waste.

Návody na výrobu přírodní kosmetiky hledejte na blogu holkybezsilikonu.cz