Včera, 23. 4. 2020 začal Fashion revolution week!

Fashion Revolution je globální hnutí volající po férovém, bezpečném, čistém a transparentním oděvním průmyslu. Ptej se na svých sociálních sítích #whomademyclothes a zapoj se!

Jde o uvědomění si, že naše oblečení vyrábějí lidé, kteří mají potřeby, touhy a sny. Stejně jako my. Často ho ale vyrábí ve špatných podmínkách a za špatné ohodnocení.

Hlavním cílem Fashion revolution je zvýšit ve společnosti povědomí o tom, jak funguje oděvní průmysl a jaké jsou jeho negativní dopady.

Proč potřebujeme revoluci v módě?

24. dubna 2013 ze zřítila budova Rana Plaza v Bangladéši. Rana Plaza byl továrenský komplex, který vyráběl oblečení pro největší světové módní značky. V budově bylo 5000 pracovníků a většina z nich byly mladé ženy. Více než 1100 lidí zemřelo a dalších 2500 bylo zraněno, byla to čtvrtá největší průmyslová katastrofa v historii. To odstartovalo Fashion Revolution.

O co hůř, této tragédii se dalo předejít. Přeživší po katastrofě vyprávěli, jak byla budova nebezpečná a jaké měla praskliny pár dní před katastrofou. Mnoho z nich na to upozorňovalo své nadřízené. Měli strach vstupovat do budovy a pracovat tu. Jelikož ale požadavky módního průmyslu jsou neúprosné, muselo se pracovat dál a uzavřeny byly pouze obchůdky v přízemí budovy. Tito pracovníci museli vyrábět naše oblečení ve strachu o svůj život.

Fashion Revolution

Hnutí bojuje za to, aby už nikdo nemusel zemřít kvůli módě a od katastrofy v Bangladéši spolupracují s veřejností, módními značkami i zákonodárci a bojují za férový a bezpečný módní průmysl.

Od doby co FR začala, začali lidé po celém světě využívat sílu svého hlasu a svých sociálních sítí a dožadují se změny v módní průmyslu. A ono to funguje. Průmysl se začíná probouzet. Některé firmy začaly být otevřenější o tom, kdo vyrábí jejich oblečení a o tom, jaký dopad na životní prostředí mají jejich materiály. Další firmy udělali bezpečnější pracovní prostředí pro své zaměstnance a mnohem více lidí z výrobního řetězce je slyšet a vidět. Designéři více přemýšlí o lidech a životním prostředí, když vytvářejí nové oblečení. A v neposlední řadě veřejnost více přemýšlí, než si oblečení koupí.

Příběh ale ještě zdaleka neskončil. Naopak teprve začíná. Nelze přestat, dokud každý pracovník, který vyrábí naše oblečení, nebude viděn, vyslyšen, spravedlivě placen a dokud prostředí, ve kterém žijí a pracují nebude bezpečné. Nelze přestat, dokud se konzumní společnost nezmění a my se nenaučíme mít rádi a ocenit naše oblečení a lidi, kteří ho vyrábí.

Oděvní průmysl není férový

Přemýšlel si někdy, kdo vyrobil tvé oblečení? Jak ti lidé žijí a kolik dostávají zaplaceno? Naše oblečení ujde dlouhou cestu než se dostane do obchodů a eshopů, přes mnoho rukou pěstitelů bavlny, přadlen, tkalců, barvičů, švadlen a mnohých dalších. V oděvním průmyslu pracuje okolo 300 miliónů lidí, 25-60 miliónů z nich se přímo podílí na výrobě. Na těchto nízko postavených a špatně placených pracovních pozicích pracují hlavně mladé ženy. Tento průmysl výrazně přispívá k genderové nerovnosti v mnoha podobách, což ukazuje i to, že každá třetí žena byla za poslední rok sexuálně obtěžována. Ale sexuální obtěžování není jediným důvodem, proč se pracovníci v oděvním průmyslu bojí. Z výzkumu vyplývá, že na svých pracovištích se necítí ani polovina z nich bezpečně, 40% dokonce už někdy vidělo na svém pracovišti oheň.

A co environmentální stránka?

Naše oblečení je vyrobeno z takových materiálu a takovými postupy, která vyžadují těžbu z přírody, neobnovitelných zdrojů a způsobují značný negativní dopad na životní prostředí. Každý materiál, který nosíme, má na svědomí svoje vlastní spektrum environmentálních problémů, od těžby olejů nutné k výrobě polyesteru, akrylu a nylonu, přes odlesňování kvůli viskóze až po velké zatížení pesticidy používané k pěstování bavlny. A to ani nemluvíme o obrovské spotřebě vody na výrobu takových látek.

Polyester zastupuje okolo 60% celkové produkce vláken. Jedná se o syntetická vlákna, jejichž základní výrobní surovinou je ropa. Polyester a výrobky z něj jsou největším zdrojem mikroplastů zamořujících přírodu. K uvolňování mikroplastů dochází zejména během praní oblečení z polyesteru, kdy se během praní uvolní až 700 000 drobných polyesterových částeček. Tato vlákna putují vodními cestami, poškozují biodiverzitu a mnohdy i lidské zdravý. U syntetických vláken je mimo jiné prokázán i negativní dopad na plíce, pokud dochází k vdechování těchto drobných vláken.

Musíme docílit toho, aby velké značky pocítili větší odpovědnost na ochraně životního prostředí při výběru materiálu. Ptejme se značek Whats in my clothes?! Omezme spotřebu a vybírejme si takové výrobce a materiály, které jsou férové jak ke svým zaměstnancům, tak k životnímu prostředí. Zapojíš se?

Zdroje

Fashion Revolution

Green Peace